Na co zwracać uwagę przy wyborze groomera?

Dbasz o swojego psa – serwujesz mu dobrej jakości karmę i regularnie odwiedzasz weterynarza. Czy jednak przykładasz wagę do jego odpowiedniej pielęgnacji? Zdrowa sierść Twojego pupila to podstawa nie tylko jego dobrego wizerunku, ale i komfortu. Tylko jak wybrać groomera? Podpowiadamy.

Pytaj i szukaj

Z groomerem jest jak z fryzjerem. Wybierasz go raz i na całe życie.

Kto pyta ten nie błądzi i jest w tym ziarnko prawdy. Tym bardziej że żyjemy w czasach, kiedy opinie szybko się rozchodzą. Zatem podpytuj właścicieli psów, z usług którego groomera korzystają. Jeśli Twój znajomy lub sąsiad pozytywnie wypowiada się o psim fryzjerze, jest spora szansa na to, że i Ty docenisz jego umiejętności.

Internet aż kipi od porad właścicieli czworonogów. Radzą nie tylko, do jakiego weterynarza z danej okolicy zabrać psa, ale także gdzie zrobić mu modną fryzurę. Na przykład psi fryzjer z Wyszkowa doskonale zna się na swoim fachu, jest też miłośnikiem zwierząt, a to jest niezwykle ważne w jego pracy.

Kolejnym sposobem, aby znaleźć dobrego groomera, jest podpatrywanie psich fryzur. Na spacerze ze swoim pupilem, obserwuje inne czworonogi. Jeśli któraś psia fryzura zwróci Twoją uwagę, śmiało pytaj właściciela, kto jest autorem tego dzieła.

Postaw na profesjonalistę

Znalazłeś już psiego fryzjera. Teraz pora mu się przyjrzeć. Co cechuje profesjonalnego groomera? Pasja i perfekcyjna znajomość psich ras i ich futerka. Zwróć uwagę na to, czy psy ras szorstkowłosych są trymowane. Groomer powinien odmówić wykonania usługi w przypadku, kiedy mogłaby zaszkodzić zwierzęciu. Specjalista nie będzie krótko strzygł psa podczas mrozów lub upałów, nie będzie też golił sierści dwuwarstwowej (taka występuje u pomeranianów czy husky).

Kieruj się doświadczeniem psiego fryzjera, ale…

Nie uzależniaj od niego wszystkiego.

Zanim przyprowadzisz swojego pupila do groomera, sprawdź, jak długo salon istnieje na rynku. Oczywiście groomer, który pracuje w zawodzie od kilkunastu lat będzie miał większe doświadczenie od tego, który strzyżeniem i pielęgnacją psów zajmuje się od kilku miesięcy. Jednak niekoniecznie owo doświadczenie musi przełożyć się na efekty pracy. Bywa, że młodsi stażem groomerzy mają świetne pomysły i potrafią wyczarować modne psie fryzury, Tymczasem zdarza się też tak, że ci, którzy funkcjonują na rynku od lat powielają wciąż te same schematy i nie potrafią zaproponować niczego nowego i odświeżającego psi wizerunek.

Dyplomy i certyfikaty to kolejna ważna kwestia. Świadczą o tym, że groomer zdobył odpowiednie wykształcenie w danym kierunku i stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co zatem zwrócić uwagę? Kurs groomerski to podstawa. W świetle prawa, aby otworzyć salon psiej urody, wcale go nie potrzeba, jednak dla dobra swojego pupila, wybierz specjalistę, który go ukończył.

Wybierz groomera, który jest także psim behawiorystą

Groomer po prostu musi lubić zwierzęta i tu nie ma się o co spierać, bo jest to kwestia oczywista. Jednak dobrze, jeśli oprócz tego, że jest pism fryzjerem, interesuje się tematyką psiej psychiki. Idealnie, jeśli trafisz na groomera-behawiorystę lub psiego trenera. Takie dodatkowe kwalifikacje pomogą zminimalizować stres zwierzęcia podczas pierwszej wizyty w salonie. Bywa, że i doświadczonemu groomerowi trudno zapanować nad reakcjami zwierzęcia. I tu właśnie przydaje się wiedza psychologiczna. Dobry groomer poradzi sobie z nastrojami Twojego pupila, oswoi go i przyzwyczai do pielęgnacji.

Pamiętaj, że każdy szanujący się psi fryzjer, zanim zacznie strzyc Twojego psa, poprosi Cię na wizytę zapoznawczą. Wtedy przywita się z Twoim czworonożnym przyjacielem, powie mu dobre słowo, pogłaszcze i poczęstuje smakołykiem. Już podczas pierwszego spotkania zobaczysz nastawienie groomera do swojego psa. Nie lekceważ sygnałów, które wydają Ci się niepokojące, takich jak na przykład nerwowość groomera, nieporządek w salonie czy ogólny chaos związany z zapisanymi klientami. Psi fryzjer musi być cierpliwy, empatyczny i zorganizowany. I takiego właśnie szukaj.

Kategorie
Poradniki