Jak długo karmić niemowlę piersią?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca mleko matki jako podstawę żywienia do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy, jednak nie jest to sztywna granica. Od zawsze karmienie piersią, a szczególnie długość całego procesu, jest tematem wielu dyskusji. Jak długo karmić dziecko piersią? Kiedy i jak przerwać? Skąd wiedzieć, kiedy jest odpowiedni czas?

Ograniczenia podczas karmienia piersią

Karmienie piersią, choć jest jednym z najbardziej naturalnych procesów, nie zawsze wygląda różowo. Nie tylko może wywoływać ból, ale i wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Największe znaczenie ma dieta, choć to, co może jeść matka karmiąca, jest – wbrew pozorom – dość łatwą kwestią. Choć niegdyś karmienie piersią kojarzyło się z koniecznością spożywania wyłącznie jałowych, lekkich potraw, o tyle teraz patrzy się na to zupełnie inaczej i w zasadzie nie ma zbyt wielu ograniczeń. Co więcej – im bogatsza i bardziej urozmaicona jest dieta mamy karmiącej, tym mniejsze ryzyko alergii i wybiórczości żywieniowej u dziecka. Oczywiście podczas karmienia piersią należy bezwzględnie zrezygnować ze wszelkich używek, a także uważnie czytać składy produktów oraz ulotki dołączone do leków. Rezygnacja z chemii i konserwantów korzystnie wpłynie zarówno na zdrowie matki, jak i dziecka.

Jak długo trwa karmienie piersią?

Karmienie piersią powinno trwać do samoodstawienia dziecka. Niektóre niemowlęta robią to tuż po rozpoczęciu rozszerzania diety, jeszcze zanim skończą rok. Wiąże się to z poznawaniem nowych smaków i form jedzenia – wówczas mleko mamy przestaje być dla dziecka „atrakcyjne”. Niektóre dzieci nie są jednak skore do rezygnacji z mleka, więc kontynuuje się karmienie, traktowane wówczas już nie tyle jako urozmaicenie diety, co rytuał.

Mitem jest, że mleko matki traci na wartości wraz z długością karmienia – organizm kobiety dostosowuje się do potrzeb dziecka, więc mleko również zmienia swoje właściwości wraz z wydłużaniem procesu karmienia. Faktem jest jednak, że w momencie, kiedy dziecko ma już w pełni zbilansowaną dietę, a jego rytm jedzenia jest już stały, mleko po prostu przestaje być koniecznością – wszystko, co niezbędne do prawidłowego rozwoju, znajduje się bowiem w diecie.

Kiedy ograniczyć karmienie piersią?

Wskazaniem do bezwzględnego odstawienia dziecka od piersi mogą być przyczyny zdrowotne, o czym poinformuje lekarz. Jeśli zaś kobieta nie planuje karmić dłużej niż to wskazane (czyli powyżej roku, jeśli nie doszło do samoodstawienia), może przygotowywać dziecko już wcześniej, ograniczając karmienia piersią na rzecz podawania innych posiłków – mleka modyfikowanego lub innych, zgodnych z rytmem rozszerzania diety. Produkcja mleka nie ustępuje od razu, ale stopniowo zanika.

Nie ma żadnej granicy mówiącej o tym, jak długo powinno się karmić piersią (poza zdrowotnymi wyjątkami), a już na pewno nie powinna być ona narzucana i sugerowana żadnej kobiecie. Jest to kwestia indywidualna, która nie może być poddawana żadnej dyskusji.

Kategorie
Nasi bliscy