Jakie nawyki mogą ustrzec przed nietrzymaniem moczu?

Nietrzymanie moczu dotyka wielu osób, przede wszystkim kobiet, jednak wielu panów również uskarża się na inkontynencję. Jednak warto wiedzieć, że przed tego rodzaju kłopotami można się chronić, i to w dość prosty sposób. Jak ustrzec się przed kłopotami związanymi z mimowolnym popuszczaniem moczu?

Regularne treningi mięśni dna miednicy

Jeśli chodzi o prawidłową pracę pęcherza i tym samym brak inkontynencji, ogromne znaczenie mają regularne treningi mięśni dna miednicy. Tylko i wyłącznie dobry stan tych partii mięśniowych może sprawić, że zachowamy optymalny stan dróg moczowych i uchronimy się przed przykrymi objawami nietrzymania moczu.

Ćwiczenia mięśni Kegla, podobnie jak każdy inny rodzaj treningu – aby przyniosły oczekiwany efekt, muszą być wykonywane regularnie. Nawet krótkie sesje treningowe powtarzane codziennie pomogą utrzymać mięśnie dna miednicy w odpowiednim stanie i tym samym ustrzec się przed kłopotami związanymi z nietrzymaniem moczu.

Prawidłowe nawyki przy oddawaniu moczu

Nie mniejsze znaczenie niż dobry stan mięśni Kegla ma również… technika mikcji. Już od małego dzieci uczy się oddawania moczu „na zapas” – przed pójściem spać, przed wyjściem z domu i w wielu innych sytuacjach. Wypieranie moczu w momencie, kiedy nie odczuwamy parcia na pęcherz może prowadzić do osłabiania mięśni, a także sprawia, że układ moczowy nie potrafi poradzić sobie w sytuacji przepełnienia – i wówczas dochodzi do nietrzymania moczu.

Dlatego też warto zawsze zapewniać pęcherzowi możliwość trenowania poprzez udawanie się do toalety tylko za faktyczną potrzebą. Dodatkowo, nie mniejsze znaczenie ma pozycja, którą przyjmujemy podczas oddawania moczu: częste korzystanie z łazienki „na Małysza” (bez siadania na desce) także może prowadzić do kłopotów z nietrzymaniem moczu. Nie chodzi tu oczywiście o okazjonalne przyjęcie takiej pozycji np. w publicznej toalecie, ale regularne korzystanie w taki sposób z łazienki.

Podnoszenie ciężkich przedmiotów – jak robić to dobrze?

Również to, jak podnosimy ciężkie przedmioty ma duże znaczenie gdy idzie o zabezpieczanie się przed nietrzymaniem moczu. Jeżeli nieodpowiednio rozłożymy ciężar, możemy mieć do czynienia z tzw. wysiłkowym nietrzymaniem moczu, które ujawnia się, gdy podnosimy znaczący ciężar.

By nie doszło do kłopotliwej inkontynencji, ciężkie przedmioty zawsze należy podnosić z wyprostowanymi plecami, kucając przed rzeczą, którą planujemy przenosić. Pewny chwyt i mocno oparta na stopach sylwetka mają kluczowe znaczenie.

Odpowiednia higiena okolic intymnych

Nie bez znaczenia jest także kwestia optymalnego utrzymania higieny okolic intymnych. Nawracające zapalenia pęcherza mogą prowadzić do nietrzymania moczu, z którym zdecydowanie trudniej sobie poradzić. W razie niewielkich kłopotów z inkontynencją, oprócz wdrożenia powyższych działań, warto wybrać na poznajelly.pl odpowiednie wkładki, które pozwolą zachować optymalną higienę bez względu na sytuację.

Kłopotów z inkontynencją można stosunkowo łatwo uniknąć. Wystarczy pamiętać o opisanych powyżej zasadach, a także zdrowej diecie – i nietrzymanie moczu nie powinno wystąpić.

Kategorie
Zdrowie