Czy wizyta weterynaryjna może przebiegać bez stresu u Psa?

Każdy odpowiedzialny posiadacz psa powinien cyklicznie pojawiać się na wizytach w gabinecie weterynaryjnym w celu wykonania koniecznych szczepień oraz kontroli stanu zdrowia swojego pupila. Niestety, często zdarza się tak, że wizyta w gabinecie stresuje zarówno zwierzę, jak i opiekuna. Tymczasem wcale nie musi tak być. Podpowiadamy jak przygotować psa do wizyty u weterynarza by uniknąć niepotrzebnych nerwów i złych emocji.

Zapoznajemy się z szelkami i kagańcem

Zanim wybierzesz się na wizytę do gabinetu weterynaryjnego musisz nauczyć swojego psa chodzenia w kagańcu oraz na smyczy. Ma to znaczenie dla bezpieczeństwa innych osób i zwierząt odwiedzających gabinet, ale również dla twojego pupila. Ćwiczcie więc na spacerach stopniowo wydłużając czas w szelkach i kagańcu.

Pokaż na czym polega badanie weterynaryjne i naucz psa prawidłowych zachowań

W czasie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych np. czesania a także w trakcie zabawy ucz psa na czym może polegać badanie weterynaryjne. Oglądaj łapki, przyglądaj się skórze, zaglądaj do ucha a nawet zacznij z psem trenować otwieranie pyska. Jesteś osobą, której twój pupil ufa, dlatego też jeśli będziesz systematyczny i stanowczy szybko nauczysz psa odpowiednich zachowań

Ty również musisz się czegoś nauczyć

Może zdarzyć się tak, że weterynarz poprosi cię o przytrzymanie swojego zwierzęcia. Musisz wiedzieć w jaki sposób zrobić to tak, by lekarz bez obaw, że zwierze sie poruszy mógł wykonać np. zastrzyk. Po raz kolejny dobrym sposobem jest nauka przez zabawę. Podczas spacerów, kiedy bawicie się na trawie przytrzymaj psa leżącego na boku przez kilka sekund. Mów do niego czule i spokojnie, podaruj smakołyk. Z czasem wydłużaj czas, w którym przytrzymujesz czworonoga.

Podsumowując, pies, który nie wie czego wymaga się od niego w obcym miejscu może reagować lękiem i agresją co utrudni lekarzowi wykonanie badań i zabiegów. Wszystko spoczywa więc w rękach opiekunów. Przyzwyczajanie do niektórych zachowań, noszenia szelek czy kagańca ma kluczowe znaczenie. Pamiętaj również o tym, że pies jest znacznie spokojniejszy gdy jesteś w pobliżu – nie opuszczaj go więc w tych trudnych dla niego momentach.

Artykuł został opracowany dzięki konsultacji z http://duowet.net

Kategorie
Polecane