Zdrowe żywienie w cukrzycy ciążowej

Cute pregnant brunete woman relaxing on sofa and enjoying a vegetable salad.She's in late 20's.Wearing beige pregnancy pants and pink sleeveless tank top

Cukrzyca ciążowa jest chorobą przewlekłą, na którą cierpi ponad 3% ciężarnych kobiet w Polsce. Spowodowana jest nieprawidłowym działaniem insuliny, której praca zostaje zaburzona przez hormony ciążowe i prowadzi do nadmiernego gromadzenia się glukozy, co jest zagrożeniem dla zdrowia i życia matki oraz dziecka. Aby zminimalizować ryzyko powikłań, konieczne jest niezwłoczne wprowadzenie zbilansowanej diety.

Od czego zacząć dietę w cukrzycy ciążowej?

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę ciążową, musisz jak najszybciej zmienić swoją codzienną dietę. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę swój wzrost, wagę, aktywność fizyczną oraz okres ciąży. Dlatego warto przy tym skorzystać z pomocy dietetyka. Układaniem jadłospisu dla kobiet z cukrzycą ciążową zajmują się m.in. dietetycy z portalu Poprawianie Odżywiania. Oprócz dokładnego określenia dziennego zapotrzebowania kalorycznego konieczne jest także ustalenie pory spożywania posiłków. Odstępy pomiędzy jedzeniem muszą być dopasowane do rytmu dnia ciężarnej.

Jak powinna wyglądać dieta w cukrzycy ciążowej?

Zdrowe żywienie w cukrzycy nie jest żadną specjalną dietą, a raczej odżywianiem zgodnie z ogólnymi zasadami zdrowego żywienia. Jadłospis powinien opierać się na węglowodanach złożonych, które będą stanowiły ok. 45% spożywanego jedzenia w ciągu dnia. Źródłem tych składników odżywczych są np. pełnoziarniste makarony i pieczywo, brązowy ryż czy płatki owsiane. W diecie nie może zabraknąć także białka, które najlepiej pozyskiwać z takich produktów jak np. kefir, twaróg lub jogurt naturalny. Oprócz nabiału składniki te warto przyjmować, spożywając chude mięso np. indycze. Jeśli chodzi o tłuszcze, powinny one stanowić ok. 35-40% codziennej diety, przy czym trzeba minimalizować spożycie tłuszczów zwierzęcych. Produkty takie jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy inne oleje roślinne są dla kobiet w ciąży cennym źródłem witamin oraz kwasów omega-3 i 6.

Jakiego jedzenia należy unikać w cukrzycy ciążowej?

Kobiety, które mają zdiagnozowaną cukrzycę ciążową, muszą wykluczyć z jadłospisu przede wszystkim cukry proste. Są one źródłem glukozy, której nadmiar może wpłynąć na stan zdrowia matki i dziecka. Dlatego, jeśli chorujesz na cukrzycę ciążową, staraj się maksymalnie ograniczyć spożywanie takich produktów jak:

  • słodzone napoje,
  • owocowe napoje herbaciane,
  • miód,
  • czekolada,
  • ciastka,
  • niektóre świeże owoce np. banany, figi, winogrona,
  • suszone owoce.

Wzrost poziomu glukozy we krwi powodują także ziemniaki, dlatego dania obiadowe nie mogą ich zawierać. Mowa tu zarówno o ziemniakach smażonych, gotowanych, jak i w innej formie np. purée. Podobnie zadziałają: biały ryż, makaron z mąki pszennej oraz chrupkie pieczywo.

Kategorie
Zdrowie