Radiofrekwencja mikroigłowa to zabieg, który często przewija się w ofertach salonów kosmetycznych. Na jego rozpowszechnienie wpływają nie tylko rezultaty, jakie można dzięki niemu uzyskać, lecz również takie jego cechy jak niewielka inwazyjność i związane z nią niskie ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowych. Na czym dokładnie polega ta technika i na jakie efekty można liczyć po wykonaniu zabiegu? Kto może zostać poddany radiofrekwencji mikroigłowej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Radiofrekwencja mikroigłowa — co to za zabieg?
Radiofrekwencja mikroigłowa to niechirurgiczny zabieg chętnie wybierany przez osoby, które pragną uzyskać szybki efekt odmłodzenia skóry — zarówno twarzy, jak i dekoltu czy wielu innych partii ciała, w których szybciej pojawiają się widoczne oznaki starzenia. Technika ta łączy w sobie dwie popularne metody od lat stosowane w kosmetologii: mikronakłuwanie drobnymi igiełkami (mezoterapia) oraz stymulację radiofrekwencyjną (RF). Choć wiąże się z nakłuwaniem skóry, zabieg ten jest niskoinwazyjny i wiąże się ze znacznie mniejszym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych niż w przypadku metod chirurgicznych.
Przeprowadzanie zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej wymaga wykonania nakłuć w obszarze poddawanym zabiegowi z pomocą bardzo cienkich i drobnych igiełek, które penetrują skórę na głębokość 0,2 do 3,5 mm. Powierzchnia zabiegowa poddawana jest także działaniu fali radiowej, która podgrzewa skórę i pobudza procesy regeneracyjne, związane również ze wzmożeniem produkcji kolagenu. Urządzenia do RF frakcyjnego można znaleźć na stronie cosmed24.pl/urzadzenia-kosmetyczne-hi-tech/rf-frakcyjny/.
Jakie rezultaty pozwala uzyskać radiofrekwencja mikroigłowa?
Celem przeprowadzania radiofrekwencji mikroigłowej jest poprawa wyglądu skóry. Zabiegowi można wykonywać na twarzy i wielu innych partiach ciała, takich jak pośladki, biodra, brzuch, ramiona, uda czy łydki. Na poddanie się radiofrekwencji mikroigłowej najczęściej decydują się osoby narzekające na brak napięcia skóry, zmarszczki czy nierówną powierzchnię skóry (blizny, rozstępy, rozszerzone pory, cellulit). Zabieg pozwala także skutecznie walczyć z problemem przebarwień czy skóry naczynkowej.
Rezultaty radiofrekwencji mikroigłowej najczęściej zauważalne są już po pierwszym zabiegu. Należy do nich efekt odmłodzenia skóry, poprawa jej napięcia i zredukowanie widoczności blizn, porów czy przebarwień. Skóra staje się jędrniejsza i gładsza.
Wskazania i przeciwwskazania do radiofrekwencji mikroigłowej
Przed wykonaniem zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej personel gabinetu powinien porozmawiać z klientem w celu wykluczenia wszelkich potencjalnych przeciwwskazań. Radiofrekwencja mikroigłowa jest bezpiecznym zabiegiem, jednak nie powinny go wykonywać m.in. osoby:
- będące w ciąży lub karmiące piersią,
- ze stwierdzoną epilepsją, cukrzycą, zakrzepicą i niektórymi innymi chorobami ogólnoustrojowymi, autoimmunologicznymi i nowotworowymi,
- z metalowymi implantami, rozrusznikami serca i pompami insulinowymi czy silikonowymi implantami w obszarze zabiegowym,
- zmagające się ze stanami zapalnymi, chorobami skóry i innymi problemami dermatologicznymi.