Jak wybrać buty trekkingowe męskie?

Wyruszasz na wyprawę po górach, a może po prostu lubisz piesze wycieczki? Zatem potrzebne Ci są wygodne, nieprzemakalne, oddychające, a przede wszystkim solidne buty trekkingowe. Przekonaj się, jak wybrać takie obuwie, a dzięki temu każda wycieczka stanie się jeszcze przyjemniejsza.

5 zasad wyboru butów trekkingowych

Wysokie czy niskie buty trekkingowe

Wysokie buty trekkingowe męskie są przystosowane do poruszania się po nierównym terenie, a także grząskich ścieżkach z licznymi zakrętami. Pamiętaj tylko o tym, że warto kilka dni przed wyprawą zacząć nosić te buty. Dzięki temu przyzwyczaisz nogi do nieco innego obuwia. Niskie modele nie wymagają tego, ale będą lepsze na mniej wymagających trasach.

Dopasowany rozmiar buta

Oczywiście bardzo ważne jest to, żeby buty trekkingowe były maksymalnie dopasowane do Twojej stopy. Dlatego przymierz kilka różnych modeli, a przede wszystkim wiele rozmiarów. Dzięki temu z większą łatwością zdecydujesz się na najwygodniejszą opcję. Koniecznie podczas przemierzania załóż skarpety, które zazwyczaj nosisz podczas trekkingu.

Solidny materiał

Warto przemyśleć wybór materiału, z jakiego są wykonane buty trekkingowe. Im lepsza jakość, tym dłużej będziesz mógł z nich korzystać. Najlepiej, jeśli zdecydujesz się na modele, które pozwalają stopie swobodnie oddychać. Dlatego polecane są naturalne materiały np. skóra. Poza tym dobrym wyborem jest elastyczna, gumowa podeszwa, gdyż ma dobrą przyczepność.

Obuwie dostosowane do sezonu

Wybierając buty trekkingowe, zwróć uwagę na to, czy są one dostosowane do sezonu. Dobre obuwie trekkingowe ma przede wszystkim odpowiednią izolację termiczną i może być stosowane zarówno latem, jak i zimą. Dzięki temu zyskasz wielosezonowe buty, z których możesz bez problemów korzystać przez cały rok.

W przypadku butów trekkingowych bardzo istotnym parametrem jest także stopień amortyzacji – im bardziej miękkie podeszwy, tym lepsza amortyzacja i większy komfort chodzenia w tych butach.

Dostosowanie do swoich umiejętności

Twój stopień zaawansowania w turystyce pieszej ma duże znaczenie podczas wyboru butów trekkingowych. Jeśli regularnie spacerujesz po górach, to zainwestuj w lepsze obuwie – dopasowane do podłoża, chroniące przed kontuzją i wykonane z oddychającej tkaniny. W przypadku, gdy tylko okazjonalnie wybierasz się na przechadzki po płaskim terenie, to z pewnością wystarczą Ci klasyczne buty miejskie. Takie modele łączą funkcjonalność z oryginalnym wyglądem. Dzięki temu zyskasz obuwie trekkingowe, które możesz nosić na co dzień.

Kategorie
Inne