Twoje dziecko ma zdolności artystyczne? Zobacz jak możesz pomóc je rozwijać

Dzieci uwielbiają tworzyć i rysować. Chociaż początkowo ich rysunki wymagają od dorosłych niemało wyobraźni, aby zrozumieć, co znajduje się na kartce, warto zachęcać najmłodszych do rozwijania swoich umiejętności. Malowanie należy do ulubionych zajęć dzieci, przez co łatwo zauważyć, czy nasza pociecha wykazuje nieprzeciętny artystyczny talent. Jeżeli zauważymy, że dziecko zdradza szczególne zamiłowanie do rysowania, a jego lub jej dzieła odbiegają od prac rówieśników, należy pomóc w pielęgnowaniu talentu.

 

Lekcje i warsztaty – doskonały wybór dla wszystkich dzieci

W pierwszej kolejności należy stwierdzić, że umiejętności dziecka niekoniecznie objawiają się w łatwy do zauważenia sposób. Jeżeli nasza pociecha po prostu uwielbia rysować, to wystarczający powód, aby pomyśleć nad lekcjami artystycznymi. Dlaczego? W pracowni, pod okiem specjalisty, dziecko będzie miało okazję pobawić się z użyciem różnych technik oraz materiałów, dzięki czemu szybciej znajdzie dziedzinę, w której czuje się najpewniej. Podwójną zaletą w przypadku zajęć plastycznych jest obecność opiekuna – nauczyciel zadba o postępy dziecka i będzie informował rodziców o tym, w jaki sposób wspomóc artystyczny rozwój.

 

Malowanie w domu – jak rodzice mogą pomóc dziecku?

Dzieci uczą się poprzez naśladowanie starszych, dlatego wspólne rysowanie bardzo korzystnie wpływa na umiejętności najmłodszych. Trzeba pamiętać, że początkowo nie powinniśmy poprawiać lub wymagać realizmu od naszej pociechy. Wymagania, których dziecko nie rozumie w pełni, mogą doprowadzić do utraty zainteresowania sztuką, czego należy stanowczo unikać. Znacznie lepiej jest pozwolić dziecku korzystać z wyobraźni i zachęcać do dalszych prób. Zamiast korygowania, poprawiania oraz krytykowania, lepiej skoncentrować się na rozwoju umiejętności manualnych, rozpoznawaniu kolorów i podsuwać dziecku ciekawe tematy do malowania.

 

Wyposażenie domowej pracowni dziecka

O ile zakup wysokiej jakości sprzętu nie jest kluczem do sukcesu w strefie artystycznej, warto zadbać o to, aby dziecko dysponowało przedmiotami, które nie będą ograniczać jego lub jej kreatywności. Przykładowo, jeżeli nasza pociecha uwielbia farby wodne, powinna mieć dostęp do grubego papieru, który nie będzie się marszczył i ulegał rozdarciu pod wpływem wilgoci. Zwykła kartka z bloku w tym wypadku może nie wystarczyć. Im starsze dziecko, tym lepiej będzie w stanie określić swoje potrzeby, co znacznie ułatwi zakup potrzebnych materiałów. Jeżeli nasza pociecha sprawnie obsługuje sprzęt elektroniczny, tablet graficzny Xiaomi może być świetnym sposobem na opanowanie tajników grafiki komputerowej.

 

Talent nie zastępuje ciężkiej pracy

To, że dziecko ma talent, nie sprawia, że jest automatycznie „skazane na sukces”. Rodzice nie powinni stwarzać wokół dziecka atmosfery pełnej wymagań i oczekiwać, że pieniądze wydane na materiały oraz lekcje są rodzajem inwestycji, która powinna się zwrócić z należytym procentem. Rozwój umiejętności manualnych, wyobraźnia przestrzenna oraz kreatywność to cenne atuty, niezależnie od tego, czy dziecko będzie dalej rozwijać swoje umiejętności. Co więcej, specjalistyczne lekcje nie powinny przyćmiewać innych sfer dziecięcej edukacji. To, że nasza pociecha znakomicie radzi sobie z pędzlem, nie jest powodem, aby zaniedbywać wychowanie fizyczne, czy inne dyscypliny.

 

Kategorie
Nasi bliscy