Wanna czy kabina prysznicowa – co wybrać?

Przed takim dylematem wyboru do łazienki stoi każdy kto planuje łazienkę od nowa lub planuje jej gruntowny remont. Wybór optymalnego rozwiązania zawsze będzie kompromisem chyba że możemy sobie pozwolić na jedno i drugie.

Dylemat – wanna czy kabina prysznicowa

Przed takim dylematem wyboru do łazienki stoi każdy kto planuje łazienkę od nowa lub planuje jej gruntowny remont. Wybór optymalnego rozwiązania zawsze będzie kompromisem chyba że możemy sobie pozwolić na jedno i drugie.

Niestety standardowy rozmiar łazienki rzadko pozwala na wkomponowanie zarówno wanny jak i kabiny prysznicowej. Optymalny wybór będzie zależał od osobistych upodobań i przyzwyczajeń. W takim wypadku musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy łatwość wchodzenia pod prysznic jest nam w stanie zrekompensować brak możliwości relaksu jaką zapewnia nam kąpiel w wannie.

Kabina prysznicowa to więcej miejsca w łazience

Wiele ludzi decyduje się na prze-aranżowanie łazienki w taki sposób żeby pozbywając się wanny zyskać więcej miejsca w łazience i jednocześnie zapewnić sobie szybki i wygodny sposób mycia. Taki komfort zapewnia nam kabina prysznicowa.

Inną możliwością będzie aranżacja strefy prysznicowej bez brodzika wykorzystując odpływ liniowy. Dzięki temu wchodzenie pod prysznic będzie jeszcze wygodniejsze. Odwodnienia liniowe dają możliwość uzyskania całkowicie bezprogowego przejścia. Odpowiednie wyprofilowanie płytek podłogowych w stronę odpływu będzie wystarczające dla separacji części prysznicowej od reszty łazienki.

Stosując do tego kabinę typu walk-in lub szybę odgradzająca można uzyskać bardzo ciekawe efekt powiększający optycznie łazienkę. I właśnie dla tego poczucia większej przestrzeni i wygody poruszania się wiele osób decyduje się na taką zamianę wanny na otwartą strefę prysznicową.

Swoboda poruszania się

Bezprogowe wejście do strefy natryskowej nie tylko wygląda efektownie ale jest bardzo wygodne i bezpieczne. Łatwiejsze wchodzenie i wychodzenie ma kolosalne znaczenie dla osób starszych lub osób z niepełnosprawnością ruchową.

Prysznic = mniejsze zużycie wody.

Dodatkową zaletą przemawiającą za kabiną prysznicową jest jej mniejsze zużycie wody.

Korzystając z prysznica zużywamy zdecydowanie mniej wody niż podczas kąpiel w wannie. Uśredniając kąpiel zużywa około 100l wody podczas gdy na prysznic około 30l.

Parawan nawannowy – efekt 2 w jednym

Zastosowanie parawanu nawannowego wydaje się rozwiązaniem tego problemu.

Daje nam to możliwość swobodnego korzystanie z prysznica bez odrzucania możliwości relaksacyjnej kąpieli. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad.

Nie do każdej wanny można taki parawan zastosować. Wanny asymetryczne raczej takiej możliwości nie dadzą. Żeby zamontować parawan wannowy krawędź wanny musi być wystarczająco szeroka i płaska.

Parawan zamontowany na wannie dodatkowo będzie utrudniał wejście do niej co dla niektórych osób jest i tak dużym wyzwaniem.

Wygląd takich parawanów także nie będzie super designerskim rozwiązaniem. Często parawan razem z wanną jest dominującym i przytłaczającym elementem łazienki.

Wanna czy prysznic – nierozstrzygnięty dylemat

Wydaje się że w małej łazience, w której mieści się tylko mała wanna, lepszym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa. Kąpiel w małej wannie nie będzie zbyt dużym luksusem a zastępując ją dobrze wyposażoną kabiną natryskową z dobrej jakości zestawem prysznicowym zyskamy więcej miejsca i zwiększymy jakość użytkowania.

Taki dylemat wyboru wanna czy kabina prysznicowa jednak pozostawiamy nierozstrzygnięty. Odpowiedź będzie zależała od gabarytów łazienki i możliwości aranżacji jakie daje jej rozkład. Wiele będzie zależeć od potrzeb osobistych, stylu życia, stanu zdrowia i przyzwyczajeń. Dlatego warto przeanalizować wszystkie te aspekty zanim dokonamy optymalnego wyboru.

Kategorie
Nasi bliscy