Tworzenie biżuterii z półfabrykatów – poradnik

Biżuteria tworzona własnoręcznie to nie tylko fascynujące i wciągające hobby, to również doskonały sposób na wyrażenie siebie lub obdarowanej bliskiej nam osoby wyjątkową ozdobą. Aby jednak nasze wyroby prezentowały się nienagannie, wymagają starannego wykończenia. Dlatego też podczas tworzenia biżuterii niezbędnym jest zaopatrzenie się w odpowiednie półfabrykaty. Czym one są? W skrócie można powiedzieć, że do półfabrykatów do wyrobu biżuterii zalicza się przede wszystkim metalowe elementy, takie jak łączniki, zapięcia, zawieszki i bazy.

Jak dobierać półfabrykaty do rodzaju tworzonej biżuterii?

To, jakich półfabrykatów będziemy potrzebować w dużej mierze warunkowane jest przez rodzaj biżuterii, którą zamierzamy wykonać. Przykładowo, zastanawiając się jak zrobić bransoletkę, możesz jako bazę zastosować gumkę, ale możesz również zdecydować się na bazę bransoletki w postaci łańcuszka lub linki stalowej. Poniżej przedstawiamy podstawowy podział półfabrykatów.

  • Podstawy kolczyków

To przede wszystkim bigle, które mogą występować zarówno w wersji otwartej (te najlepiej zabezpieczać silikonowymi zatyczkami, co zapewnia stabilność noszenia kolczyków), jak i zamkniętej (zapinane lub bigle angielskie). Do wyrobu kolczyków, szczególnie niewielkich, doskonale sprawdzają się również sztyfty, które koniecznie trzeba zabezpieczyć przed wypadaniem specjalnymi zatyczkami (np. baranki lub motylki). Można się również zdecydować na klipsy, które dobrze sprawdzają się w przypadku większych kolczyków, a także u osób, które nie mają przekłutych uszu lub nie mogą nosić standardowo mocowanych kolczyków. W kolczykach (i zawieszkach) często wykorzystuje się również szpilki, czyli odcinki drucika zakończone np. kulką.

  • Zapięcia – zwykle stosowane w naszyjnikach i bransoletkach

Wśród najczęściej spotykanych zapięć znajdują się karabińczyki, dostępne w różnych rozmiarach i wielkościach. Innymi ogólnodostępnymi półfabrykatami są zapięcia okrągłe (federing). Można zdecydować się również, na bardzo wygodne zapięcia magnetyczne (kulki lub tulejki), choć te lepiej wybierać w przypadku stosunkowo lekkiej biżuterii. Jeśli chodzi o tworzenie naszyjnika lub bransoletki wielorzędowej, czyli ozdób posiadających różnej długości łańcuszki, najlepiej zdecydować się na zapięcia na wiele sznurów, które umożliwią ich prawidłowe zamocowanie. Można spotkać się również z zapięciami szufladkowymi (szczególnie polecanymi do pereł), a także zahaczanymi oraz przekładanymi (bardzo łatwe do zamocowania i wygodne w użytkowaniu – typu toggle).

  • Elementy łączące – kółka, łapaczki i krawatki

Do starannego wykonania biżuterii, z pewnością przydadzą się wszelkiego rodzaju elementy łączące. Można wykorzystać często spotykane ogniwa otwarte (wymagające dokładnego domknięcia), zamknięte – czyli zlutowane, lub sprężynkowe (podobne do tych, które znamy z breloków). Łapaczki to z kolei niewielkie elementy pozwalające na montaż zapięcia. Do zawieszek można użyć krawatek, szczególnie przydatnych do tworzenia biżuterii z wykorzystaniem kamieni. Wśród nich znajdziemy np. krawatkę łapiącą kamień, do naklejania i do podwieszania.

Półfabrykaty do biżuterii – jakie materiały mamy do wyboru?

Półfabrykaty różnią się między sobą nie tylko rodzajem, ale również materiałem, z którego zostały wykonane. W tworzeniu biżuterii można wykorzystać elementy metalowe, a także ze stali nierdzewnej (nieciemniejące, trwałe i dla osób uczulonych na nikiel) oraz półfabrykaty srebrne, dostępne np. w sklepie https://www.korallo.pl/polfabrykaty-srebrne. Te ostatnie, doskonałe np. jako bazy do pierścionków, charakteryzują się nie tylko wysoką jakością, ale również są przyjazne alergikom.

Kategorie
Inne