Jestem nastolatką, jak mogę się zabezpieczyć?

W dzisiejszych czasach młode dziewczyny coraz wcześniej podejmują decyzję o rozpoczęciu współżycia. Nie ma w tym nic złego! Każdy chce przecież móc cieszyć się bliskością. Ważne jest jednak to, by zadbać o odpowiednie przygotowanie się do tego doświadczenia. Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór odpowiedniego rodzaju zabezpieczenia.

Nastolatki mają wiele możliwości

Wiele młodych dziewczyn obawia się, że nie mogą pozwolić sobie na korzystanie z antykoncepcji hormonalnej, ponieważ ich organizmy wciąż się rozwijają. Tymczasem to nie do końca prawda. Obecnie tabletki antykoncepcyjne są bowiem znacznie bezpieczniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Co więcej, możesz skorzystać również z mini pigułek, które zawierają jedynie niewielkie ilości hormonów. Warto jednak pamiętać, że wybór antykoncepcji hormonalnej musi wiązać się z wizytą u lekarza i wykonania szeregu badań.

Prezerwatywy – używaj z głową

Jednym z najpopularniejszych wśród nastolatków środków antykoncepcyjnych jest bez wątpienia prezerwatywa. Nie ma w tym nic dziwnego – jest tania i powszechnie dostępna. Prezerwatywa to dobry wybór, ponieważ środek ten chroni nie tylko przed niechcianą ciążą, ale również chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto jednak pamiętać, że niezwykle ważne jest odpowiednie używanie prezerwatyw. Przede wszystkim wybieraj te, które dostępne są w aptekach – masz wówczas pewność, że są odpowiednio przechowywane. Poza tym warto zapomnieć o długim noszeniu prezerwatywy w kieszeni lub torebce – może wówczas dojść do jej uszkodzenia. Bardzo ważne jest również odpowiednie jej zakładanie. Warto “potrenować” je zanim dojdzie do kontaktu seksualnego. Pomóc może ci w tym banan lub butelka z wydłużoną szyjkę. Instrukcję jak prawidłowo założyć prezerwatywę znajdziesz na pudełku.

Podsumowując, wybór odpowiedniej metody antykoncepcji w przypadku nastoletnich kobiet ma ogromne znaczenie. To ważne, byś czuła się pewna i nie musiała drżeć z obawy przed niechcianą, nieplanowaną ciążą. Warto więc nie bać się zadawania pytań oraz wizyt lekarskich.

Artykuł został opracowany dzięki konsultacji z http://aborcja.cz

Kategorie
Zdrowie