Ekologiczne tabletki do zmywarki – dlaczego lepsze od zwykłych?

Gdybyśmy na co dzień chociaż połowę przedmiotów i produktów, których używamy, wybierali pod kątem ochrony środowiska, dziś nie byłoby problemu z globalnym ociepleniem czy śmieciami w oceanach. Ekologia to nie tylko akcje i segregowanie śmieci, to nasze codzienne wybory, w tym tak zwyczajne jak wybór tabletek do zmywarki.

Ekologia na co dzień

Żeby żyć nieco bardziej ekologicznie wystarczy zmienić kilka przyzwyczajeń. Wybierać czyste biologicznie kosmetyki i czasem chemię gospodarczą, taką jak ekologiczne tabletki do zmywarki. Bardziej ekologiczne podejście do życia zaczyna się jednak jeszcze przez zakupem tabletek, a przy zakupach samej zmywarki, ona bowiem także może być zwykła lub ekologiczna. Ważne, by miała przynajmniej jeden program, których chociaż wprawia ją w ruch, na nieco więcej niż programy ekspresowe, pozwala na maksymalne zużycie wody, jaka znalazła się w obieg. Mając taką zmywarkę aż głupio używać zwykłych tabletek do mycia, znacznie lepszym wyborem będą ekologiczne tabletki do zmywarki.

Ekologiczne tabletki do zmywarki – czym różnią się od zwykłych?

Nie wszystko, co producent nazywa ekologicznym jest takie naprawdę. Tyle tylko, że współcześnie nad używaniem określenia „eko” czuwa kilka instytucji, które nie pozwalają na umieszczanie w opisach i specyfice produktu tego określenia, jeśli nie ma ku temu podstaw.

Czym zatem powinny charakteryzować się ekologiczne tabletki do zmywarki, by warto było je wybrać:

  • w pełni rozpuszczalne w wodzie składniki myjące
  • całkowicie rozpuszczalny wkład tabletki
  • biodegradowalna obudowa lub nakładka na tabletkę
  • wyższa niż w przypadku masowo używanych tabletek cena
  • opakowanie nie powlekane plastikiem w żadnej postaci

Wszystkie ekologiczne tabletki do zmywarki powinny zostawiać po sobie znacznie mniejszy ślad niż tabletki zwykłe. Oczywiście nie da się wyprodukować tabletki, która w trakcie mycia całkowicie się rozpuści. Są tylko takie, które po prostu zrobią to szybciej, a ślad po nich w naszej sieci wodno-kanalizacyjnej zatrze się o kilkanaście razy szybciej niż w przypadku zwykłej nie-ekologicznej tabletki do zmywarki. Te ekologiczne są też niezdatne do użycia w za dużych, jak i za niskich temperaturach. Często jest tak, że ekologiczne tabletki do zmywarki są dedykowane wyłącznej nowoczesnym sprzętom. Takim które pracują w szczególnych trybach i tylko w tych trybach, będzie można tabletki użyć. Włożona do starej zmywarki najpewniej albo w ogóle się nie rozpuści, albo poprzez zastosowanie niewłaściwej temperatury, nie domyje naczyń w stopniu nas zadowalającym.

Ekologiczne tabletki do zmywarki można też zrobić samodzielnie, a potrzebne do tego będą, szklanka sody oczyszczonej lub kalcynowanej (piorącej), 1/2 szklanki soli, 1/2 szklanki wody, około 1/4 szklanki kwasku cytrynowego. Tak przygotowane składniki, trzeba wypiekać w piekarniku, a dokładny przepis można znaleźć na ekologicznych blogach.

Kategorie
Inne