O czym musisz wiedzieć jeśli mowa o osoczu bogatopłytkowym?

Krew składa się z krwinek czerwonych, krwinek białych, płytek krwi i osocza. Osocze to płynna część krwi. Płytki krwi to najmniejsze komórki krwi krążące we krwi. Ich najlepiej poznaną funkcją jest tworzenie skrzepów, które kontrolują krwawienie w miejscach ran. Mówiąc prościej organizm przejawia skłonności do samoregeneracji, a specjalnie przygotowane osocze bogatopłytkowe może mieć ogromne znaczenie w przyspieszeniu tego procesu oraz czynieniu go bardziej wydajnym.

Osocze bogatopłytkowe zawiera wiele bioaktywnych czynników, które inicjują i regulują gojenie ran. Osocze bogatopłytkowe zostało specjalnie spreparowane. Usunięto krwinki czerwone i krwinki białe, a płytki krwi skoncentrowano. Jest zrobione z twojej własnej krwi, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczne i zdrowe. Osocze, płytki krwi i czynniki bioaktywne, które zostaną ponownie wstrzyknięte do miejsca urazu, na przykład w kręgosłup, łokcie czy nadgarstek. Nie dodaje się syntetycznych czynników wzrostu.

Jak działa terapia bogatopłytkowa?

Terapia bogatopłytkowa wykorzystuje lecznicze właściwości krwi w celu leczenia bólu związanego ze ścięgnami, więzadłami, mięśniami i stawami. Tego rodzaju leczenie jest najczęściej stosowane w leczeniu chorych ścięgien, określanych jako zapalenie ścięgna lub ścięgno. Zapalenie ścięgna przykładowo może przejść do częściowego naderwania ścięgna, a nieleczone może przekształcić się w całkowite naderwanie ścięgna. Jeśli zainteresowała Cię tematyka samoregeneracji i chcesz sprawdzić jak zadziała u Ciebie osocze bogatopłytkowe Wrocław to miejscowość, gdzie bez trudu znajdziesz specjalistów w swojej dziedzinie.

Zastrzyki ze specjalnie przygotowanego osocza mają na celu stymulowanie procesu gojenia poprzez dostarczanie płytek krwi bezpośrednio do miejsca urazu. Zastrzyki skupiają się na przywróceniu prawidłowego składu tkanek przy jednoczesnym uniknięciu dalszych uszkodzeń. Tego rodzaju leczenie jest dobre do pomocy w przypadku kontuzji, które mogą albo same się zagoić (jeśli masz wystarczająco dużo czasu), albo mogą utknęły w procesie gojenia i potrzebują trochę „kopa”, aby przywrócić proces na przyspieszoną ścieżkę.

Warto pamiętać o tym, że tego rodzaju leczenie nie jest szybkim rozwiązaniem. Raczej trzeba skłaniać się ku temu, że ma na celu promowanie długotrwałego gojenia. Pacjenci, którzy poddają się fizjoterapii po wstrzyknięciu tak przygotowanego zastrzyku prawdopodobnie zauważą największą poprawę tylko w danym obszarze.

Dlaczego warto skorzystać z własnego osocza?

Osocze bogatopłytkowe od dawna jest uznawane za potencjalny czynnik przyspieszający gojenie się ran. Raporty zaczęły pojawiać się w literaturze medycznej pod koniec lat 80. i na początku lat 90., kiedy osocze było stosowane w warunkach chirurgicznych w celu poprawy gojenia. Pierwsze doniesienia dotyczą chirurgii ortopedycznej, plastycznej i dentystycznej. Potencjał wzmożonego gojenia w warunkach kontuzji sportowych został rozpoznany na początku 2000 roku. Zaczęło pojawiać się coraz więcej doniesień opisujących zastosowanie osocza w leczeniu przewlekłych urazów ścięgien i więzadeł.

Pacjenci powinni rozważyć leczenie z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, jeśli zdiagnozowano u nich takie schorzenia jak łokieć tenisisty, tendinopatia kolana czy ścięgna Achillesa.

Kategorie
Zdrowie