Jakie korzyści wnosi dla Twojego organizmu zdrowy tryb życia?

Coraz więcej uwagi przykłada się do zdrowego trybu życia. Powstaje coraz więcej usług i produktów, które mają ułatwić prowadzenie go. Ważna jest jednak motywacja i świadomość tego, jak ważne jest wprowadzanie zmian do swojego życia. Jakie korzyści wnosi dla Twojego organizmu zdrowy tryb życia?

Czym jest zdrowy tryb życia?

Zdrowy tryb życia to, przede wszystkim, zdrowe odżywianie się. Podstawą codziennej diety powinny być warzywa i owoce. W mniejszej ilości powinno się jeść mięso, zboża (np. pieczywo) czy tłuszcze (np. oliwa z oliwek). Unikać powinno się żywności przetworzonej, czyli np. chipsów czy dań gotowych do przygotowania w mikrofali.

Bardzo ważne jest picie odpowiedniej ilości wody – od 1,5 litra, a w przypadku osób trenujących nawet ponad 3 litry. Unikać powinno się natomiast wszystkich napojów gazowanych, dosładzanych. Wyjątkiem może być sok z wyciśniętych owoców – on może stanowić jedną z pięciu sugerowanych porcji owoców i warzyw dziennie. Nie powinno się również przesadzać z piciem alkoholu. Jedna lampka czerwonego wina do kolacji raz na jakiś czas nie zaszkodzi, ale picie codziennie drinków czy piwa nie przyniesie korzyści.

Zdrowy tryb życia to też ruch. Nie każdy chce i lubi sporty wyczynowe, ale można znaleźć aktywność dopasowaną do siebie – spacery, rower, pływanie. Ważne jest, by ruszać się kilka razy w tygodniu – szczególnie w przypadku osób z pracą biurową, siedzącą.

Innym elementem zdrowego trybu życia jest higiena snu – spanie 5-8 godzin dziennie. Każda zarwana noc wpływa na zdrowie i samopoczucie. Powinno się też unikać zbyt długiego wpatrywania w ekran komputera czy smartfona.

Zdrowy tryb życia – korzyści, które z niego płyną

Pierwszą korzyścią płynąca ze zdrowego trybu życia jest łatwość w zasypianiu i wstawaniu oraz ogólne poczucie wypoczęcia. Każdy wie, jak to jest wstawać po imprezie, na której zjadło się dużo tłustego jedzenia i dużo się piło alkoholu. Poza tym, zdrowy tryb życia pozytywnie wpływa ja sylwetkę. Osoby, które go prowadzą, są szczupłe i smukłe. Nie muszą się przejmować zakładaniem bikini na plażę. Zdrowe nawyki sprawiają, że wygląd również się poprawia. Jak mówi popularne powiedzenie, jesteś tym, co jesz!

Wygląd to nie tylko sylwetka. Osoby, które żyją zdrowo, mają też mocniejsze paznokcie, włosy i piękną cerę. Poza tym, co najważniejsze, chronią się przed licznymi chorobami, np. cukrzycą. Krótko mówiąc, żyją dłużej i dbają o swoje zdrowie z należytą starannością. Lepsza będzie również kondycja – łatwiej będzie wejść po stromych schodach czy iść na spacer z pociechami. Może się to nie wydawać takie ważne, ale będzie naprawdę sporym ułatwieniem w życiu codziennym.

Zdrowy tryb życia to nie udręka, jeśli wykształcimy sobie pozytywne nawyki i przyzwyczaimy się do niego. Czasem można pozwolić sobie na szaleństwo w postaci słodyczy czy alkoholu. Ważne, by taka żywność nie była jednak podstawą naszego odżywiania. Wtedy nie dość, że będziemy dbać o siebie, to ta pizza raz na jakiś czas będzie smakować znacznie lepiej.

Kategorie
Zdrowie