Jak odwrócić proces starzenia się skóry?

Proces starzenia się skóry jest naturalnym, fizjologicznym zjawiskiem. Komórki organizmu z wiekiem zmniejszają swoją aktywność, co obniża ich odporność i spowalnia zdolność do naprawy. Skóra zaczyna się starzeć już w wieku 25-30 lat, a po 40 roku życia proces ten gwałtownie przyspiesza. Istnieją na szczęście różne sposoby powalające na jego odwrócenie.

Przyczyny i następstwa starzenia się skóry

Istnieją różne przyczyny powstawania niekorzystnych zmian skórnych. Z wiekiem oraz czynnikami hormonalnymi związane jest starzenie wewnątrzpochodne. Pod wpływem dymu tytoniowego oraz promieniowania ultrafioletowego następuje natomiast starzenie zewnętrzpochodne. Wyróżnić można ponadto starzenie mimiczne, związane z mimiką twarzy. Na skutek niekorzystnych zmian skóra staje się sucha i szorstka. Występują również zaburzenia pigmentacji, takie jak plamy soczewicowate czy odbarwienia. Bardzo widocznym zjawiskiem jest trwałe poszerzenie naczyń krwionośnych skóry. Pojawiają się również wybroczyny, czyli niewielkie plamki powodowane wynaczynieniem krwi z naczyń włosowatych do skóry. Z wiekiem naskórek staje się nierówny i chropowaty, a na jego powierzchni zaczynają się uwidoczniać przerośnięte gruczoły łojowe, rumień oraz głębokie zmarszczki.

Zmarszczki na skórze

Zmarszczki są najczęściej spotykanym problemem starzącej się skóry. Powstają na skutek załamania się struktur szkieletu zbudowanego z kolagenu i elastyny. W młodej skórze ilość tych włókien jest duża, co zapewnia jej elastyczność, jędrność oraz gładkość. Nie brakuje w niej również kwasu hialuronowego. Składnik ten spełnia funkcję wypełniacza wiążącego odpowiednie ilości wody. Z wiekiem elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego nie tylko ubywa, ale również pogarsza się ich jakość. Spada ponadto ilość substancji sprzyjających produkcji tych składników, takich jak witaminy A, C i E. Tempo powstawania zmian zależy od różnych czynników. Istnieją na szczęście różne metody pozwalające na ich likwidację, np. laserowe usuwanie zmarszczek. Do najważniejszych aspektów należą czynniki genetyczne, aktywność fizyczna, poziom zanieczyszczeń środowiska, dieta czy stopień ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe.

Miejsce na foto1

Czynniki negatywnie wpływające na starzenie się skóry

Niekorzystnie na włókna podporowe skóry wpływa palenie papierosów. Nikotyna i toksyny obecne w dymie negatywnie odbijają się na jej uporządkowanej strukturze, przez co staje się bardziej wiotka. Zaciąganie się dymem prowadzi też do utworzenia promienistych zmian wokół ust. Kolejnym niekorzystnym czynnikiem jest stres, który dodatkowo pogłębia rozwijające się zmiany. Nie przypadkiem wygładzanie zmarszczek na czole należy do najczęściej przeprowadzanych zabiegów. W okresie menopauzy spada ponadto ilość estrogenów u kobiet, które odpowiadają za pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu. W rezultacie konieczne jest m.in. usuwanie zmarszczek pod oczami. Na stan skóry wpływa też pielęgnacja cery. Drażniąco działa stosowanie wysuszających i agresywnych kosmetyków, co przyspiesza tworzenie się zmarszczek. Znaczenie ma także sam rodzaj cery. Skóra wrażliwa i sucha starzeje się szybciej, przez co zmiany są bardziej widoczne. W praktyce odpowiednie zabiegi na zmarszczki na czole wiele kobiet wykonuje nawet przed trzydziestką.

Alma Harmony XL Pro

Do najskuteczniejszych urządzeń pozwalających na laserowe usuwanie zmarszczek jest Alma Harmony XL Pro. Sprzęt ten łączy w sobie działanie nie tylko lasera, ale również ultradźwięków oraz światła. W przeciwieństwie do rozwiązań powszechnie stosowanych, likwidacja zmarszczek pod oczami tą metodą odbywa się w głębszych warstwach skóry. Nie działa powierzchniowo, ale jednocześnie nie uszkadza naskórka i nie prowadzi do powstawania blizn. Likwidacja zmarszczek na czole z zastosowaniem Alma Harmony XL Pro oferowana jest przez klinikę Anlaya ( https://anlaya.pl/pricelist/291-harmony-xl-pro-q-switch). Metodę tę z powodzeniem stosuje się także do usuwania tatuaży, makijażu permanentnego oraz szpecących przebarwień.

Kategorie
Uroda