Jak dbać o jamę ustną czworonoga?

Niestety choroby jamy ustnej to dość częsty problem u psów, kamień nazębny czy ślinotok to pierwsze znaki ostrzegawcze. Powinno to wzbudzić czujność właścicieli i regularnie kontrolować stan uzębienia, a w razie konieczności przystąpić do leczenia. Konsekwencją zaniedbania tego tematu jest nawet wypadanie zębów u psa.

Jak dochodzi do chorób zębów u psa?

Przede wszystkim skłonność do chorób zębów i dziąseł mają psy takich ras jak: yorki, pekińczyki czy jamniki i in. Duże znaczenie mają tutaj predyspozycje genetyczne – nieprawidłowy zgryz, skład śliny – oraz również sposób odżywiania (sucha karma powoduje ścieranie płytki).

Odkładanie się płytki nazębnej, czyli resztek pokarmowych i bakterii naturalnie bytujących w jamie ustnej, jest naturalnym procesem i trwa całe życie zwierzęcia. Jeśli nie prowadzona jest odpowiednia higiena, płytka ta twardnieje pod wpływem składników mineralnych zawartych w ślinie i tworzy się kamień nazębny u psa.

W konsekwencji dochodzi do silnego zapalenia dziąseł, które z czasem mogą zanikać i odsłaniać szyjki zębowe. Następnie bakterie i toksyny wnikają wewnątrz zęba, co powoduje ropne zapalenie. A bakterie znajdujące się w chorym psim pysku wprowadzane są do całego organizmu wraz z każdym przełknięciem śliny. Może być to przyczyną chorób serca, nerek czy wątroby.

Jak dbać o zęby u psa?

Z pewnością lepiej zapobiegać niż leczyć. Stomatologia weterynaryjna cały czas się intensywnie rozwija. Najlepszym rozwiązaniem jest codzienna higiena jamy ustnej, która pozwoli uniknąć ciężkich chorób przyzębia.

Bezpośredni wpływ na zdrowie zębów ma odpowiednie żywienie psa. Przede wszystkim należy unikać podawania wyłącznie mokrej, miękkiej karmy. Najlepszym rozwiązaniem jest karma sucha, która podczas gryzienia mechanicznie ściera gromadzącą się płytkę nazębną. Dobrze sprawdzą się również gryzaki, smakołyki i zabawki.

Doskonałym sposobem, który może uchronić psa przed schorzeniami jest szczotkowanie zębów. Nic lepiej nie zapobiega rozwojowi bakterii. Dostępny jest szeroki asortyment szczotek o różnym kształcie oraz pasty do zębów dla psów.

Artykuł opracowano dzięki konsultacji z http://duowet.net/.

Kategorie
Inne