Czy dieta wegańska zawsze prowadzi do niedoborów? Sprawdzamy!

Dieta wegańska polega na całkowitym wykluczeniu składników pochodzenia zwierzęcego. Mowa tu zarówno o mięsie, jak i jajkach czy wyrobach mlecznych. Z tego powodu niektóre osoby zastanawiają się, czy taki sposób żywienia może dostarczać niezbędnych składników odżywczych. Jak wygląda to w praktyce?

Czy dieta wegańska może być pełnowartościowa?

Niewłaściwie skomponowana dieta wegańska rzeczywiście może doprowadzić do niedoborów. W produktach pochodzenia zwierzęcego znajdują się bowiem takie składniki, jak m.in. witamina B12 czy żelazo. W przypadku tej pierwszej konieczne okazuje się więc regularne robienie badań i uzupełnianie jej niedoborów. Prawidłowo skomponowana dieta wegańska pozwala jednak na dostarczenie niezbędnych składników, bez ryzyka wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych.

Warto pamiętać, że tradycyjna dieta również może prowadzić do niedoborów. Kluczem do sukcesu okazuje się bowiem odpowiednie połączenie poszczególnych składników i zadbanie o dostarczenie konkretnych substancji we wskazanych ilościach.

Dieta wegańska powinna bazować na wysokiej jakości składnikach, pełnych cennych witamin i minerałów. Lepiej zrezygnować z przetworzonej żywności na rzecz produktów świeżych i sezonowych.

Wapń, żelazo, witamina B12 i białko to tylko niektóre kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę, układając dietę wegańską. Warto pamiętać również o:

  • witaminie D,
  • selenie.

Jak prawidłowo skomponować dietę wegańską?

Pełnowartościowa dieta wegańska powinna zakładać odpowiedni stosunek tłuszczów, węglowodanów i białek. Ten ostatni składnik pojawia się głównie w roślinach strączkowych, które królują w bezmięsnych planach żywieniowych. Bardzo często gotowe produkty, takie jak m.in. napoje roślinne czy tofu, są również wzbogacone cennymi składnikami, na przykład wapniem.

Jeśli nie wiesz, jak samodzielnie skomponować dietę wegańską, doskonałym rozwiązaniem okazuje się postawienie na gotowy catering dietetyczny. Takie posiłki coraz częściej występują bowiem w wersjach całkowicie wykluczających produkty pochodzenia zwierzęcego. Są zróżnicowane, smaczne i układane przez profesjonalistów.

Dietę wegańską dostępną w wersji pudełkowej zazwyczaj komponują dietetycy. Dzięki temu można zadbać o to, by obejmowała ona wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Takie potrawy są niezwykle ciekawe, dlatego nie nudzą się nawet po wielu tygodniach. Jest to więc dobra opcja dla tych osób, które nie potrafią samodzielnie wytrwać w postanowieniu wykluczenia produktów odzwierzęcych – mówi specjalista z firmy Nice To Fit You oferującej wysokiej jakości catering dietetyczny, również w wersji wegańskiej.

Dieta wegańska staje się coraz popularniejsza. Z tego powodu na rynku znaleźć można również gotowe, pełnowartościowe dania stworzone z myślą o weganach. Co ciekawe, taki sposób żywienia niekiedy przyczynia się do wyraźnego poprawienia wyników badań krwi. Konieczne okazuje się jednak regularne robienie badań i układanie posiłków tak, by nie doprowadzić do niedoborów.

Kategorie
Inne