Biotyna na odżywienie włosów – jaki suplement wybrać?

Wypadające włosy to problem, który dotknąć może każdej z nas. Powodów jest wiele: choroby skóry głowy, niedobory żelaza, problemy hormonalne, łysienie androgenowe lub plackowate, w końcu używki, anemia, stres czy niedożywienie. Jak dobrze zdiagnozować wyżej wymieniony problem? Na podstawie wiedzy TwójCel.To – specjalistów w dziedzinie zdrowego stylu życia – sprawdzimy, który suplement zapewni nam piękne włosy. Przedstawimy też powody, dla których powinien on zawierać biotynę. 10 mg to największa dopuszczalna dawka tej substancji, której nazwa pochodzi od greckiego słowa bios – życie.

Czym jest biotyna oraz dlaczego jest niezbędna do regeneracji włosów?

Najważniejszym pojęciem dla regeneracji włosów bez wątpienia jest biotyna. Innymi jej nazwami są również witamina H i B7. Jak powyżej napomknęliśmy, już sama jej nazwa pochodzi od greckiego bios – życie, witalność, energia. Jest to bowiem niezbędny element do podarowania swoim włosom zdrowia w najczystszej postaci.

Biotyna jest organicznym związkiem chemicznym z grupy witamin B. Stanowi koenzym – czyli element niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bez niej odżywianie włosów byłoby niemożliwe. Występuje w wątrobie i żołądku organizmów zwierzęcych, a także w roślinach i drożdżach. Preparatem, który zawiera największą dopuszczalną jej dawkę, jest biotyna 10 mg.

Biotyna a komórkowe odżywianie włosów

Jedyną żywą częścią włosa są mieszki. Są one niewielkimi zagłębieniami naskórka głowy, wewnątrz których znajdują się korzonki włosa oraz umieszczony pod spodem gruczoł łojowy. Każda z nas powinna wiedzieć, że to właśnie komórki macierzyste mieszków należy odżywiać. Ich pokarmem są aminokwasy, cystyna oraz keratyna. Szczególnie ważny jest ostatni z wyżej wymienionych elementów. Z keratyny bowiem w 80% składa się każdy włos.

Pierwiastkiem chemicznym, który pobudza organizm do wytwarzania wspomnianej powyżej keratyny, jest cynk. Innymi słowy, jest on wykorzystywany przy jej tworzeniu. Warto więc zadbać, by suplement, z którego korzystamy, koniecznie zawierał cynk. Niezależnie od wszystkiego pamiętać musimy o biotynie, bez której niemożliwy byłby sam proces odżywiania.

W czym jeszcze pomoże nam biotyna?

Oprócz zbawiennego wpływu na nasze włosy biotyna wzmacnia także skórę i paznokcie. Poza uczestniczeniem w syntezie cukrów, białek i kwasów tłuszczowych, którą opisaliśmy już powyżej, witamina H zawiera w sobie także cząsteczki siarki. Ta zaś dodatkowo chroni nasze włosy, skórę i paznokcie. Stosując ją – zabezpieczamy się więc po dwakroć.

Inną kwestią jest, że biotyna leczy także trądzik młodzieńczy. Zapobiega wzmożonej aktywności gruczołów łojowych. Podsumowując, witaminę B7 stosować powinnyśmy w przypadku problemów z wypadającymi włosami, łamliwymi paznokciami, trądzikiem młodzieńczym oraz łuszczącą się skórą.

Dwa najważniejsze składniki suplementu na odżywianie włosów

Przechodząc do sedna sprawy, zastanówmy się, który z suplementów spełnia wymienione w tym artykule wymogi. Podsumowując: powinien on zawierać możliwie największą dopuszczalną dawkę biotyny, która to jest niezbędna do procesu odżywiania włosa.

Poza tym suplement zawierać powinien cynk. Pobudza on bowiem organizm do tworzenia keratyny, czyli podstawowego budulca włosa. Bierze również udział w procesie podziału komórek, który niezbędny jest do wzrostu włosów.

Jakie jeszcze witaminy powinien zawierać suplement do odżywiania włosów?

Jak już we wstępie zaznaczyliśmy, powodów wypadania włosów może być wiele: począwszy od chorób skóry głowy i niedoborów żelaza, poprzez łysienie androgenowe lub plackowate, kończąc na używkach i złej diecie. W efekcie problemy z włosami sprowadzają się do niedoboru danego składnika lub witaminy. Jeśli je uzupełnimy, istnieje duża doza prawdopodobieństwa, że trudności ustąpią, a my cieszyć się będziemy mogły przepiękną fryzurą.

Podsumowując powyższy akapit, dobrze, aby nasz preparat oprócz jednego czy dwóch podstawowych składników, posiadał także inne, które w razie potrzeby wspomogą nasze włosy. Dobrym wyborem będą tu witaminy z grupy B: B1, B5 i B12, które są niezwykle przydatne w odżywianiu włosów. Wraz z cynkiem i selenem odpowiadają one za podziały komórkowe mieszków.

Przykład sprawdzonego i docenionego suplementu na włosy

Wzorcem preparatu kumulującego w sobie wymienione w tym artykule składniki jest biotyna 10 mg. Jedna tabletka zawiera w sobie największą bezpieczną dawkę biotyny, czyli wspomniane 10 mg.

Składu dopełniają: cynk, witaminy z grupy B (B1, B6 i B12), selen oraz ekstrakt z pędów bambusa zwyczajnego. Ten ostatni to źródło najlepiej przyswajalnego krzemu, który to z kolei jest jedną z części składowych, wpływających na piękne i zdrowe włosy.

Podsumowanie

Na koniec warto podkreślić fakt, że wedle tysięcy klientek jest to najskuteczniejsza biotyna na rynku. Potwierdzają one przewagę tego suplementu w porównaniu z konkurencyjnymi. Preparat oferuje marka TwójCel.To – prawdziwi ambasadorowie zdrowego stylu życia.

Kategorie
Uroda