Jak zakłada się implanty zębowe?

Implanty stomatologiczne są zakładane w celu wypełnienia ubytków w uzębieniu naturalnym pacjenta. Idealne implanty zębowe powinny być trwałe, funkcjonalne i nieodróżnialne od naturalnych zębów.

Implant stomatologiczny to sztuczny korzeń wykonany z tytanu, który jest wielkości korzenia naturalnego. Jednak liczba implantów nie zawsze musi być równa liczbie brakujących zębów. Możliwe jest wykonanie implantacji wielopunktowej oraz uzupełnienie wszystkich braków. W niektórych przypadkach do podparcia całości protezy wystarczą nawet dwa implanty zębów. Korona służy również do ochrony słabego zęba przed złamaniami, naprawy złamanego zęba, założenia mostu lub przykrycia zęba po leczeniu kanałowym.

Obecnie istnieją różne rodzaje koron. Korona akrylowa wykonana jest z akrylu w kolorze zębów naturalnych. Korona jest uzupełnieniem stałym, dlatego może być usunięta tylko przez dentystę. Jak wygląda procedura wszczepiania implantów stomatologicznych? Pierwszy etap to zabieg chirurgiczny polegający na wierceniu otworu w kości, a w szczególności w wyrostku zębodołowym w celu wkręcenia implantu. Przed wszczepieniem implantu wykonywane jest zdjęcie pantomograficzne. Na podstawie zdjęcia stomatolog jest w stanie stwierdzić, czy ilość tkanki kostnej w dziąśle jest wystarczająca do wszczepienia implantu. W przypadku gdy w wyniku utraty zębów i korzeni doszło do zaniku kości, lekarz może podjąć decyzję o przeprowadzeniu kontrolowanej regeneracji kości, zabiegu chirurgicznego polegającego na wytworzeniu niezbędnej ilości tkanki kostnej dla przyszłych implantów stomatologicznych. Zabieg jest bezbolesny. Po wszczepieniu implantu chirurg upewnia się, że implant jest w stabilnej pozycji. Po zabiegu implanty zębowe nie są widoczne w jamie ustnej. W okresie gojenia rana ulega osteointegracji, tj. bezpośredniemu wzrostowi sztucznego korzenia z kością, trwającemu około 3 miesięcy. Różnica ta wynika z odmiennej struktury kości szczęk.

Podczas procesu osteointegracji tlen zawarty w komórkach kostnych tworzy na powierzchni implantu warstwę dwutlenku tytanu. Następnie w podszewce zostaje osadzona nowa tkanka kostna, która jest właściwym zamocowaniem implantu. Dzięki temu organizm nie traktuje wszczepionego implantu jako ciała obcego.

Kategorie
Zdrowie