Trądzik różowaty – zmora dorosłych

Trądzik różowaty to choroba skóry występująca u ludzi dorosłych, najczęściej między 30. a 60. rokiem życia. Ma ona charakter przewlekły, nawracający, z okresami zaostrzeń i remisji. I choć leczenie trądziku różowatego wymaga cierpliwości, to jednak może być skuteczne – ważnym jego elementem są m.in. zabiegi laserowe.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny trądziku różowatego,
  • jak objawia się trądzik różowaty,
  • w jaki sposób leczy się trądzik różowaty,
  • jak przebiega terapia laserowa.

Trądzik różowaty to choroba skóry, która występuje przede wszystkim u osób dorosłych, głównie od 30. do 60. roku życia. Częściej chorują kobiety, choć to u mężczyzn przebieg i objawy są cięższe. Ma charakter przewlekły i nawracających, z okresami zaostrzeń i remisji. Najbardziej rozpowszechnioną postacią trądziku różowatego jest postać rumieniowa z teleangiektazjami oraz postać grudkowo-krostkowa.

Trądzik różowaty – przyczyny

Mimo różnych badań naukowych, jednoznaczne przyczyny występowania trądziku różowatego nie zostały jak dotąd ustalone. Przypuszcza się, że mogą na to wpływać:

  • zaburzenia naczyniowe (to one odpowiadają za pojawianie się rumienia),
  • czynniki genetyczne (występowanie choroby u członków rodziny),
  • zaburzenia immunologiczne (nieprawidłowa odpowiedź układu odpornościowego),
  • zaburzenia hormonalne (u kobiet nasilenie objawów zauważalne bywa w określonych fazach cyklu miesiączkowego),
  • infekcje (zakażenie nużeńcem ludzkim, drożdżakami, choroby pasożytnicze),
  • czynniki pokarmowe (zaostrzanie objawów po zjedzeniu gorących, pikantnych potraw czy po wypiciu alkoholu),
  • czynniki atmosferyczne (np. ekspozycja skóry na słońce, nadmierna suchość lub wilgoć powietrza).

Trądzik różowaty – objawy

Wyróżnia się cztery podstawowe postaci trądziku różowatego, z których każda cechuje się innymi objawami. Postać rumieniowa, jak sama nazwa wskazuje, objawia się występowaniem na twarzy i szyi charakterystycznego rumienia, któremu często towarzyszą teleangiektazje. W postaci grudkowo-krostkowej na twarzy, szczególnie w środkowej części, widoczne są grudkowe wykwity. Oprócz tego, wyróżnia się postać przerostową (zgrubienia skóry i przerosty o bliznowatym charakterze, głównie na nosie) oraz oczną (zazwyczaj poprzedza pojawienie się zmian skórnych, a jej pierwszym objawem bywa np. łzawienie oczu).

Trądzik różowaty – leczenie

Leczenie trądziku różowatego to wielopłaszczyznowy proces, który obejmuje zarówno stosowanie odpowiednich środków farmakologicznych, jak i prawidłową higienę i pielęgnację skóry, przestrzeganie zasad dietetycznych oraz zdrowy styl życia.

Najczęściej stosowane leki na trądzik różowaty to:

  • metronidazol – działa na stany zapalne, krostki i grudki,
  • kwas azelainowy – działa przeciwzapalnie i redukuje rumień,
  • iwermektyna – wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwpasożytnicze,
  • antybiotyki – jeśli choroba jest wywołana przez infekcje bakteryjne.

Rzadziej stosowane są glikokortykosteroidy oraz retinoidy.

Laserowa terapia trądziku różowatego

Uzupełnieniem leczenia farmakologicznego bywa laserowa terapia trądziku różowatego. W klinice ESTELL w Warszawie wykorzystuje się w tym celu laser z głowicą neodymowo-yagową, która emituje światło o określonej długości fali. Światło to wnika w głąb naczyń i jest wchłaniane przez hemoglobinę – pod wpływem ciepła z tkanki odparowuje woda i pozostają suche elementy naczynia, które zapadają się i stopniowo zanikają. Pozwala to skutecznie redukować rumień i teleangiektazje.

Co ważne, głowica neodymowo-yagowa jest o wiele skuteczniejsza od innych podobnych urządzeń i pozwala wykonać zabieg w krótszym czasie. Wbudowany system chłodzenia naskórka chroni przed poparzeniami i niweluje ewentualne dolegliwości.

Trądzik różowaty – choć uciążliwy – można skutecznie leczyć. Dlatego w przypadku zauważenia u siebie niepokojących zmian warto niezwłocznie zgłosić się do dermatologa.

Kategorie
Zdrowie