Różnice w garniturach męskich na całym świecie

Garnitury męskie to popularne ubranie wizytowe, które składa się z dwóch lub trzech części, czyli spodni, marynarki i kamizelki. Założenie kamizelki zależy już od gustu i często jest pomijane. Garnitur jest ubiorem, który towarzyszy mężczyźnie podczas najważniejszych wydarzeń w życiu. Jest bardzo elegancki, modeluje sylwetkę i dodaje męskości. Wyróżnia się garnitury dzienne – noszone do pracy, wieczorowe oraz sportowe. Coraz modniejsze wśród mężczyzn jest szycie na miarę.

Garnitury w różnych krajach

Garnitur nie w każdym kraju wygląda identycznie oraz nie zawsze jest tak samo noszony. Poniżej znajduje się przegląd kilku krajów, w których garnitury są bardzo modne:

  • Wielka Brytania – marynarki brytyjskie wyraźnie zaznaczają talię i są wykonane ze sztywniejszego materiału. Poza tym króluje szarość i granat, a najczęstszym wzorem jest krata. W Zjednoczonym Królestwie często występują dwurzędowe garnitury w prążki.
  • Ameryka Południowa – ciemny garnitur trzyczęściowy jest znakiem kadry zarządzającej, natomiast pracownicy biurowi noszą garnitury dwuczęściowe.
  • Australia – garnitury wykonywaną są przeważnie z wełny merynosowej, ponieważ zdaniem Australijczyków najlepszą jakość uzyskuje się właśnie przez użycie tego surowca z runa o przekroju od 16 do 18,5 mikronów.
  • Włochy – włoski styl jest lekki, kolorowy i nonszalancki. Wśród wzorów dominuje krata, a wiele marynarek ma intensywne kolory, takie jak głęboka zieleń, czerwień oraz różne odcienie niebieskiego. Włosi bardzo lubią marynarki, które są jak najbardziej dopasowane.

Noszenie garnituru

Garnitur bezwzględnie musi mieć odpowiednio dobrany rozmiar. Często mężczyźni z tego względu decydują się na szycie garniturów na miarę. Pozwala to na uzyskanie idealnego modelu. Rękaw powinien sięgać do nadgarstka, natomiast nogawka ma mieć taką długość, aby nie zaginała się kilkukrotnie. Najlepszym wyborem do marynarek są koszule z długim rękawem. Buty bardzo przyciągają uwagę i muszą koniecznie być wypastowane i eleganckie, całościowo podkreślając wygląd garnituru. Najlepiej udać się więc do pracowni krawieckiej, w której nasz garnitur zostanie uszyty na miarę, dzięki czemu będzie idealnie dopasowany.

Dodatki do garnituru

Dodatki do garniturów, które dodają szyku, to głównie mucha lub krawat. Na większe i bardziej uroczyste wydarzenia zazwyczaj wybiera się muchę, natomiast krawat jest bardziej neutralny i pasuje do każdej sytuacji. Dodatkiem jest również niewielka, ozdobna chusteczka, która umieszczona jest w kieszonce marynarki, czyli poszetka. Ważny jest również pasek skórzany, który koniecznie musi być użyty, jeśli tylko spodnie posiadają szlufki. Buty są istotnym elementem męskiego ubioru i powinny być dobrane do garnituru tak, aby się dobrze komponowały. Innym bardzo lubianym dodatkiem jest zegarek, który dodaje elegancji, szyku oraz męskości.

Kategorie
Poradniki