Oświetlenie – dlaczego jest tak ważnym elementem aranżacji

Oświetlenie wnętrza to niezwykle ważny element aranżacji. Właściwi dobór lamp, ich rozmieszczenie, a także moc mają duży wpływ na nasz komfort, samopoczucie czy też bezpieczeństwo pracy. Nieprawidłowy dobór oświetlenia spowodować może złe samopoczucie, bóle głowy, senność lub zmniejszyć wydajność pracy. Męczące dla oczu jest także światło migające. Źle dobrane światło nie tylko powoduje pogorszenie naszego wzroku, ale też zmienia nasz metabolizm i nastrój psychiczny.

Przed rozpoczęciem remontu lub wykończenia należy dokładnie zaplanować rozmieszczenie źródeł światła. Wybierając oświetlenie pamiętajmy, aby mieć na uwadze pomieszczenie, w którym ma się ono znajdować.

Na rynku oświetleniowym oferowane są różnorodne modele o złożonej funkcjonalności lub też proste rozwiązania spełniające swoją podstawową funkcję. Jedne źródła światła znajdą zastosowanie w kuchni, inne w salonie, a jeszcze inne sprawdzą się w łazience. Przy wyborze oświetlenia kierować się powinniśmy nie tyle designem lampy co sposobem rozpraszania światła.

Oświetlenie kuchni

Odpowiednio oświetlona kuchnia powinna być wyposażona w minimum dwa typy światła główne i pomocnicze. Część kuchni, w której gotujemy, kroimy, zmywamy, powinna być uzupełniona o lampy punktowe. Zagwarantuje to bezpieczeństwo naszej pracy. Na środku pomieszczenia znajdować się powinno oświetlenie ogólne. Dobrze sprawdzą się tu reflektorki o regulowanym kącie nachylenia, plafony lub lampy halogenowe. Jeśli w naszej kuchni znajduje się też stół do jedzenia posiłków, powinniśmy dodatkowo oświetlić to miejsce. Tutaj oświetlenie może mieć mniejszą intensywność. Coraz częściej do oświetlenia mebli kuchennych wykorzystuje się lampy LED umieszczone na taśmie. Takie rozwiązanie jest niedrogie, energooszczędne, a sam montaż taśmy nie jest skomplikowany. Ponadto lampy LED cechują się dużą długowiecznością.

Oświetlenie salonu

Salon z założenia jest pomieszczeniem, w którym spędza się najwięcej czasu. To tutaj przyjmujemy gości, oglądamy telewizję, czytamy książkę lub po prostu relaksujemy się po ciężkim dniu pracy. Ważne, aby oświetlenie, które będzie tam zamontowanie nie oślepiało nas i nie męczyło naszego wzroku. Warto także zainwestować w oświetlenie dekoracyjne, które stworzy ciepłą, romantyczną atmosferę. Barwę światła w salonie możemy dobrać do naszych upodobań. Warto pamiętać, że ciepłe barwy światła bardziej pozwalają nam się zrelaksować niż chłodne. Jeśli jesteśmy zwolennikami czytania w salonie, warto zastosować lampę podłogową.

Kategorie
Inne