Nadmiar wody w organizmie – objawy i przyczyny

Na nadmiar wody w organizmie cierpią przede wszystkim kobiety. Ma to związek ze zmianami hormonalnymi w drugiej połowie cyklu oraz w ciąży. Zatrzymywanie się wody w organizmie może także wywołać zła dieta, brak ruchu oraz niektóre choroby. Jak się objawia nadmiar wody i jak z nim walczyć?

Objawy zatrzymywania się wody w organizmie

Spuchnięte powieki, stopy wokół kostek i palce dłoni – czy te objawy brzmią znajomo? Jeśli tak, to oznacza, że w Twoim organizmie zatrzymuje się woda. Jej nadmiar możesz także odczuć poprzez spuchnięte łydki, a także wydęty brzuch, najczęściej przed okresem. Obrzęki nie są bardzo bolesne, ale zdecydowanie obniżają komfort życia.

Osoby, które cierpią na zatrzymywanie się wody w organizmie, często walczą także z wodnym cellulitem. Również dodatkowe kilogramy niekoniecznie mogą wynikać z nadmiaru tkanki tłuszczowej, a właśnie z wody, która zalega w naszym organizmie.

Tym objawom towarzyszy także zmęczenie, ospałość, ociężałość, a także problemy z koncentracją i rozdrażnienie. Czy wiesz, że zatrzymywanie się wody w organizmie można ograniczyć, a nawet całkowicie pozbyć się problemu?

Dlaczego zatrzymuje się woda w organizmie?

Woda zatrzymuje się najczęściej w wyniku picia zbyt małej ilości płynów oraz spożywania zbyt dużej ilości soli. Dlatego podstawą profilaktyki zatrzymywania się wody jest picie co najmniej 2 litrów płynów dziennie, a w dni, kiedy masz trening, co najmniej 2,5 litrów dziennie. Niestety i tutaj czyhają pułapki w postaci wysokosodowej wody – sód zatrzymuje wodę ponad dwa razy bardziej niż sól. Niestety dużą ilość sodu zawierają wody mineralne, które lubimy pić ze względu na dużą zawartość magnezu.

Woda zatrzymuje się także, gdy z żył przenika do pobliskich tkanek. Dzieje się tak szczególnie u osób cierpiących na żylaki. Ponadto wodę może zatrzymywać choroba wątroby, niewydolność serca, choroba nerek czy niedoczynność tarczycy.

Jak zwalczyć nadmiar wody w organizmie?

Zacznij od picia 8 szklanek wody dziennie. Jeśli nie wiesz, jak wyrobić sobie taki nawyk, zainstaluj aplikację, która będzie Ci o tym przypominać. Wybieraj wody niskosodowe, a ewentualny brak magnezu uzupełnij suplementami diety. Na początku warto też sięgnąć po tabletki na nadmiar wody. Pamiętaj, by codziennie się ruszać – gdy dłużej siedzisz, leżysz lub stoisz, krew w żyłach płynie wolniej, żyły się rozszerzają, ale nadmiaru krwi pozbywają się również, przepuszczając wodę przez ścianki do innych tkanek.

W kuchni staraj się ograniczać sól, ale nie ograniczaj jej całkowicie – również ona w niewielkich ilościach jest potrzebna. Całkowicie zrezygnuj natomiast z gotowych przypraw – mieszanek soli z warzywami, które zawierają dużo sodu. Potrawy doprawiaj różnymi ziołami, dzięki którym nie tylko przyzwyczaisz się do mniej słonych dań, ale także polepszysz trawienie i metabolizm. Nadmiaru wody pozbędziesz się także dzięki moczopędnym naparom z pokrzywy.

Jeśli mimo starań, nie zauważasz żadnej poprawy, zgłoś się do lekarza, który zleci Ci badania. Wsłuchuj się w swój organizm i nie lekceważ sygnałów, które Ci wysyła.

Kategorie
Zdrowie