Mikrocement w łazience – poznaj wady i zalety

Mikrocement, zwany inaczej mikrobetonem, to produkt dostępny na polskim rynku od kilku lat. Nieustannie zyskuje na popularności i coraz częściej można go spotkać zarówno w domach, jak i w obiektach publicznych. Mikrocement daje możliwość stworzenia nowoczesnego klimatu wnętrza przy zachowaniu trwałości użytkowania. Pozwala uzyskiwać ciekawe efekty dekoracyjne.

Czym jest mikrocement?

Mikrocement to specjalna, cienkowarstwowa zaprawa, wykorzystywana do wykończenia ścian i podłóg. W jej skład wchodzi cement, wzbogacony domieszką polimerów (żywic). Dzięki temu produkt posiada bardziej spoistą konsystencję i nie wymaga grubych warstw przy nakładaniu. Po położeniu warstwa mikrocementu powinna zostać jeszcze zabezpieczona specjalnym impregnatem – lakierem poliuretanowym. Impregnat decyduje o tym, czy mikrocement będzie miał powłokę błyszczącą czy matową.

Zastosowanie mikrocementu we wnętrzach

Mikrocement może być wykorzystywany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Sprawdza się idealnie w pomieszczeniach, gdzie panuje wilgoć, czyli np. w łazience. Dzięki stosowanym impregnatom, jego powłoka staje się wodoodporna. Mikrocement w łazience nadaje wnętrzu charakter minimalistyczny. Co ciekawe jest ciepły w dotyku, a to sprawia, że stojąc na nim, nie odczuwamy zimna. Warto mieć na uwadze fakt, że mikrocement nie stanowi żadnej przeszkody dla ogrzewania podłogowego. Najczęściej jest stosowany jako wykończenie posadzek dla uzyskania jednolitej, gładkiej powierzchni. Mikrocement może stanowić także element dekoracyjny sypialni, salonu czy kuchni w stylu industrialnym lub loftowym, ale coraz częściej można go także spotkać w placówkach handlowych i przemysłowych.

Zalety i wady mikrocementu

Podjęcie decyzji o wykonaniu posadzki z mikrocementu powinno zostać poprzedzone analizą kilku ważnych kwestii. Dobrze inspirować się gotowymi aranżacjami, ponieważ opinie na temat mikrocementu są podzielone. Warto przemyśleć wszystkie “za” i “przeciw”. O atutach mikrocementu decydują aspekty wizualne, użytkowe oraz techniczne. Do jego najważniejszych zalet zalicza się:

– bogatą gamę kolorów, dostępnych w sprzedaży,

– szybkie utwardzanie, dzięki polimeryzacji,

– wysoką przyczepność do podłoża,

– elastyczność,

– odporność na warunki otoczenia,

– możliwość użycia na dowolnej powierzchni,

– możliwość kształtowania dowolnych faktur oraz tekstur,

– przyjazność dla środowiska i alergików,

– łatwość w utrzymaniu czystości.

Pomimo wielu walorów, mikrocement posiada także kilka wad. Przede wszystkim jest mniej odporny na zarysowania, niż tradycyjny gres. Jeżeli powłoka ochronna zostanie uszkodzona czy zużyta, mikrocement może zacząć się odbarwiać (w przypadku, gdy nie zostały zastosowane dedykowane do niego lakiery). Aby położyć go na wybranej powierzchni, niezbędne jest posiadanie odpowiednich umiejętności, wiedzy oraz specjalistycznych narzędzi. Położenie mikrocementu wymaga pracy wieloetapowej, przez co wydłuża się czas realizacji. Ponadto nie należy do tanich rodzajów wykończenia, więc trzeba się liczyć ze sporym wydatkiem.

Kategorie
Inne