Japonki – niezbędny element damskiej, wakacyjnej garderoby

Myślisz, że japonki to już przeszłość? Nie w tym sezonie. Japonki przeżyją w tę wiosnę i lato prawdziwy renesans. W jakich sytuacjach należy je nosić i które modele wybrać? Zapraszamy do naszego krótkiego poradnika na ten temat.

Klapki damskie, a ich rodzaje

Istnieje wiele form obuwia letniego, jednak najbardziej popularne są klapki damskie, które również dzielą się na różne formy. Możemy podzielić je na klapki na płaskiej podeszwie à la mokasyny, z przodem niczym sandałki, na obcasie, z szerokim paskiem, futerkiem, kąpielowe i z zakrytymi palcami. Dzieląc je według stylu, możemy wyróżnić także klapki eleganckie, sportowe, ale i te na co dzień – casualowe. W każdej z tej kategorii mogą występować w formie japonek, czyli klapek przytrzymywanych na stopie za pomocą dwóch elastycznych pasków. Łączą się one z przodu i wspólnie są przymocowane do podeszwy obuwia pomiędzy dużym a drugim palcem. Ich nazwa wskazuje na Japonię jako kraj ich wynalezienia. To prawda – japonki pochodzą z tej części Azji.

Damskie japonki – gdzie je nosić?

Japonki damskie w zależności od ich stylu można nosić praktycznie wszędzie. Oczywiście nie są one wskazanym obuwiem do pracy, czy też na zakupy. W pierwszym przypadku ze względu na dresscode – nie należą one do eleganckiego obuwia. Z drugiej zaś strony nie są polecane do spacerów w tłumie, np. na zakupach, czy też podczas wycieczek, ponieważ praktycznie wcale nie chronią stopy przed ewentualnym niebezpieczeństwem, np. nadepnięciem. Jednak japonki są idealne podczas krótszych wypraw, szczególnie w trakcie upałów. Są lekkie, przewiewne, a kobiety najczęściej wybierają je na plażę lub basen. Japonki są świetnym rozwiązaniem podczas wizyty w SPA – nie zakrywają palców, zatem wszelkie zabiegi na stopy nie idą tutaj na marne. Japonki mogą również występować w eleganckim wydaniu, co pokazał nam już niejeden ze światowych projektantów, w tym np. Bottega Veneta.

Dlaczego warto mieć japonki?

Dlaczego jeszcze należy posiadać japonki? W końcu są świetnym obuwiem na zmianę. Japonki damskie zajmują naprawdę mało miejsca, możemy je schować w praktycznie każdej torebce, a mogą nam uratować życie podczas niejednej uroczystości. Gdy już staje się mniej oficjalnie, a kobiece nogi nie wytrzymują już presji wysokich szpilek, japonki przychodzą z pomocą. Nie są to eleganckie buty i raczej nie pasują one do kreacji bankietowych, jednak warto je posiadać przy sobie, by nie wracać do domu, np. boso. Można mieć je także zawsze przy sobie w aucie, gdy chcemy wziąć prysznic po siłowni, czy też wyskoczyć na basen – w takich sytuacjach japonki są nieocenione. Każdy wyjazd i łączące się z nim kąpanie w nowych, innych dla naszych stóp warunkach, to ryzyko zarażenia się wirusem brodawki. Japonki mogą nas przed nim uchronić.

Podsumowując, warto mieć w swojej garderobie japonki damskie, ponieważ jest to rodzaj obuwia, które może przydać się w wielu sytuacjach. Zajmują mało miejsca i zawsze można zabrać je ze sobą, nawet gdy reprezentatywne buty nas zawiodą.

Kategorie
Moda