Cierpisz na trądzik różowaty? Poznaj ten bezpieczny sposób leczenia – laser!

Trądzik różowaty to schorzenie skóry o charakterze przewlekłe utrzymującego się stanu zapalnego (zwanego dermatozą), dotykające osób powyżej 35 roku życia. Objawia się poprzez występowanie wykwitów rumieniowych, grudkowych i krostkowych, które rozwijają się głównie na podłożu łojotoku lub zaburzeń naczyniowych na twarzy chorego. Szczyt zachorowań przypada na grupę kobiet w wieku 30 – 60 lat, u mężczyzn spotykana jest sporadycznie.

Charakter choroby

Skupmy się na paniach, gdyż to głównie ich dotyka problem. Zmiany skórne w trakcie przebiegu trądziku różowatego ujawniają się często na tle hormonalnym, stąd wzmożone ryzyko zachorowania występuje w okresie ciąży, przekwitania, w trakcie owulacji oraz menstruacji. Choć pierwsze objawy mogą pojawić się przed 25 rokiem życia, to sam trądzik może wystąpić dopiero później. Spośród dotychczas rozpoznanych przyczyn, największą rolę przypisuje się zjawiskom immunologicznym (autoimmunologiczny charakter choroby) oraz zaburzeniom naczynioruchowym – określa się je jako „nerwicę małych naczyń skóry”.

Różne metody leczenia

National Rosacea Society przyjęła klasyfikację, na podstawie której wyróżnia się pięć postaci trądziku: rumieniowa z teleangiektazjami, grudkowo-krostkowa, przerostowo-naciekowa, oczna, ziarniniakowa.

Leczenie powinno być dostosowane indywidualnie do każdego pacjenta i jego potrzeb. W zależności od tego, jaką postać przyjmie jego choroba oraz jak intensywnie będzie postępować, można zastosować:

  • leczenie kosmetyczne,
  • leczenie miejscowe,
  • leczenie ogólnoustrojowe,
  • leczenie operacyjne,
  • foto lub laseroterapię.

Która z nich jest najlepsza?

Warto przyjrzeć się dokładniej ostatniej z wyżej wspomnianych metod. Lasery stosowane w tym rodzaju terapii to najnowsze osiągnięcie techniczne. To jedyna metoda, która gwarantuje całkowite pozbycie się trądziku różowatego bez pozostawienia na skórze blizn. Te często spotykane są w wyniku pozostałych metod. Laserowe leczenie trądziku gwarantuje nam także, że zmiany nie powrócą w leczonych miejscach.

Jak wygląda zabieg?

Polega na niszczeniu uszkodzonych naczynek precyzyjnie wycelowaną wiązką lasera, dzięki czemu skóra wokół pozostaje w doskonałym, nienaruszonym stanie. W zależności od zaawansowania choroby, lekarz powinien dobrać odpowiednią długość fali światła laserowego. Leczenie trądziku różowatego przeprowadzane za pomocą najnowszego sprzętu jest bezbolesne.

Kategorie
Zdrowie