Apetyt w ciąży — 5 przyczyn braku łaknienia

Ciąża nie jest, wbrew wielu powszechnie obiegowym opiniom, stanem, w którym musisz jeść za dwoje. Obecne wytyczne mówią raczej o tym, żeby jeść dla dwojga, ale często również i z tym przyszłe mamy mają problem. Dla wielu z nich nudności, zmęczenie, zgaga, ucisk żołądka to przeszkody, które nie pozwalają na przestrzeganie zdrowej diety. Jakie są przyczyny braku łaknienia w ciąży?

Wiele ciężarnych skarży się na problemy z apetytem. Choć szykując się do powitania na świecie dziecka chcą odżywiać się zdrowo i racjonalnie, to próby przestrzegania zbilansowanej diety kończą się fiaskiem. Na szczęście zaburzenia łaknienia w ciąży są zjawiskiem normalnym i raczej nigdy nie prowadzą do powikłań u mamy i dziecka. Dlaczego w okresie, w którym organizm narażony jest na tak duży wysiłek, a rozwijający się płód potrzebuje składników odżywczych, przyszłe mamy cierpią na brak łaknienia?

1. Nudności i wymioty

Wbrew pozorom słynne mdłości nie dokuczają wyłącznie o poranku i nie zawsze mijają wraz z końcem pierwszego trymestru. Dla wielu kobiet są zmorą, która towarzyszy im od momentu zrobienia testu ciążowego aż po salę porodową. Przyjmuje się, że mdłości to normalny objaw ciąży, spowodowany zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi. Podniesiony poziom hCG, charakterystyczny w okresie ciąży, odpowiada za brak apetytu. Niektórym kobietom towarzyszą nie tylko nudności, ale też wymioty. Trwające przez dłuższy czas mogą prowadzić do odwodnienia, dlatego w przypadku zaostrzenia objawów należy pozostawać pod opieką lekarską.

2. Stres

Choć ciążą to radosny stan, dla wielu kobiet wiąże się też ze sporym stresem. Czekające je zmiany, lęk przed nieznanym, troska o siebie i nienarodzone dziecko. To wszystko sprawia, że w umyśle ciężarnej kotłuje się wiele myśli oraz emocji, które mogą powodować nerwowość. A jak wiadomo, ściśnięty w stresie żołądek to kolejny powód pogorszenia apetytu.

3. Wrażliwość na zapachy

Kobiety ciężarne bardzo często skarżą się na nadwrażliwość na zapachy. Nawet ulubione do tej pory aromaty mogą je odrzucać, a nawet powodować mdłości czy zawroty głowy. W takim stanie nawet otworzenie lodówki czy spacer między sklepowymi półkami jest sporym wyczynem, nie wspominając już o jedzeniu…

4. Spowolniony metabolizm

Rozrastająca się macica powoduje ucisk na wiele narządów wewnętrznych. To przyczyna zaburzonej/spowolnionej motoryki przewodu pokarmowego, która z kolei może prowadzić również do obstrukcji.

5. Blokada psychiczna

Mimo iż wydaje się, że to przyczyna błaha i występująca rzadko, to jednak wiele kobiet w trosce o dobro noszonego pod sercem dziecka rezygnuje z wielu pokarmów. Oczywiście alkohol, napoje gazowe, surowe mięso i ryby czy mocno doprawione potrawy są w tym stanie niewskazane, ale większość nawyków żywieniowych można zachować.

Brak apetytu w ciąży to problem wielu kobiet. Bardzo często mija wraz z ustaniem nudności, w drugim trymestrze. Zdarza się jednak, że towarzyszy ciężarnej aż do porodu. O ile nie traci ona na wadze, nie ma niedoboru pierwiastków ani anemii i ogólnie czuje się dobrze, to nie ma powodów do obaw.

Kategorie
Zdrowie